Zeynep Çatay

Yard. Doç. Dr. Zeynep Catay, Klinik Psikolog, Dans/Hareket Terapisti, Psikoterapist

Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden aldıktan sonra Boston’daki Lesley Üniversitesi’nde Dışavurumcu Sanat Terapileri ve Dans/Hareket Terapisi alanında master yaptı. Daha sonra New York’ta bulunan Long Island Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji doktorasını tamamladı. Eylül 2005 tarihinden beri İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir. Anne-baba çocuk ilişkisinin çeşitli boyutları, duygu sosyalizasyonu, psikoterapide somatik süreçler, somatizasyon ve ebeveyn destek programları üstüne uygulamalı çalışmalar ve araştırma projeleri yürütmektedir.

 Aralık 2013 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji programı çatısı altında başlayan Yaratıcı Hareket ve Dans/Hareket Terapisi programının kurucusu ve direktörüdür. 2013 yılından beri Sanat Psikoterapileri Derneği başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir. Ayrıca yetişkinler ve çocuklarla psikoterapi ve dans/hareket psikoterapisi çalışmalarına devam etmektedir.

Konuşma Özetleri

Türkiye'de Sanat Psikoterapileri 

Dans/Hareket Psikoterapisi ve Ruhsal Sağaltımda Beden/Zihin Bütünlüğünün Yeri

Ülkemizde sertifika düzeyinde verilen eğitimi ve farklı alanlarda yaygınlaşmaya başlayan kullanım alanlarıyla Dans/Hareket Psikoterapisi henüz gelişmekte olan bir sanat psikoterapisi yöntemi olarak tanımlanabilir. Bu sunumda bu sanat terapisi yönteminin ülkemizdeki gelişim süreci özetlenecek ve bir psikoterapi yöntemi olarak dans/hareket terapisinin sağaltıcı etkenleri tanımlanacaktır.