Şebnem Kartal

Şebnem Kartal

Uzman Psikolog – Yazar

1969 Ankara doğumluyum, 1987 yılında Adana Anadolu Lisesi’nden; 1991 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldum. 1995 yılında, yine ODTÜ’de yüksek lisans programını tamamlayarak psikolojide uzmanlık derecesi aldım. Lisans eğitimimi “şeref”, yüksek lisans eğitimimi “yüksek şeref” derecesiyle tamamladım.

Tezimde geliştirmiş olduğum ve geçerlilik güvenilirlik çalışmalarını yaptığım “Görünüşe İlişkin Öz-değer Ölçeği” Klinik Psikoloji doktora programında bir meslektaşım tarafından değerlendiriliyor. Ayrıca insan kaynakları firmalarınca kullanılan bir ölçeği daha Türkçeleştirerek, geçerlilik güvenilirlik çalışmalarını yaptım.

İlk şiirim, 16 yaşımda, ulusal bir gençlik dergisinde yayımlandı. Lise yıllarımda bir grup arkadaşımla birlikte çıkardığımız okul dergisinin, “edebiyat” ve “psikoloji” sayfalarını yazdım. On altı yaşımda, 1986 yılının “Dünya Barış Yılı” ilan edilmesi vesilesiyle katıldığım, “Barış Mektupları” yarışmasında, üçüncülük ödülü aldım. Lise ve üniversite yıllarımda tiyatro yaptım. Ayrıca okuduğum üniversitede müzik, seramik ve heykel eğitimleri aldım. Okul yıllarımda bir resim yarışmasında Türkiye ikinciliği derecesi aldım.

Çeşitli ulusal dergi ve gazetelerde çok sayıda bilimsel makalem, deneme ve öykülerim yer aldı. Mesleğimin yanı sıra, çevirmenlik, editörlük ve metin yazarlığı da yaptım. Profesyonel anlamda yazmaya 1996 yılında başladım. Psikoloji ve edebiyat alanlarında, pek çok radyo ve televizyon programına konuk oldum. Üniversite ve liselerde sayısız söyleşiye katıldım, ulusal ve uluslar arası konferanslarda bildiri sundum, sivil toplum örgütlerinin eğitim programlarında gönüllü çalışmalar yürüttüm.

Meslek hayatıma, yüksek lisans yaptığım dönemde, TRT Susam Sokağı programında Psikolog olarak başladım, aynı dönemde, ODTÜ’de, çocuk kitaplarında kullanılan dilin incelenmesi konusunda, Gelişim Psikolojisi alanında yapılan akademik bir araştırmada görev aldım. İncirlik CMF American Hospital’da ve VKV Amerikan Hastanesi’nde kapsamlı projelerde Sosyal Psikolog unvanıyla çalıştım. Sağlık Psikolojisi kapsamında, 10 psikologdan oluşan bir ekiple “Türkiye Migren Taraması” projesinin yöneticiliğini yaptım. 25 yıldır, kurucusu olduğum psikolojik danışmanlık merkezinde Psikoterapist ve Sosyal Psikolog olarak hizmet vermekteyim.

1994 ve 2003 yıllarında 2 ayrı sektörel çeviri kitabım çıktı. 2012 yılında basılmış olan, 5 kadın ve 5 erkeğin psikoterapi öykülerinden oluşan “Kâğıt Kayıklar” adlı öykü kitabım, bir üniversitede ders kitabı olarak okutuldu. “Sarı Sıcak Bir Yolculuk” adlı eserim, dünyada bir danışanın ağzından yazılmış ilk psikanalitik psikoterapi romanı olması vesilesiyle, dünyanın tüm seçkin üniversitelerinde, özel kuruluşlarında ve kamu kütüphanelerinde bulunan “Who is Who” adlı uluslar arası çalışmada yer aldı. Pınar Kür’ün, “Asılacak Kadın” adlı romanı ile ilgili yapmış olduğum psikanalitik okuma çalışmam, yine bir üniversitenin edebiyat bölümünde okutulmaktadır.

Ayrıca 2008’de yayımlanmış; “Turunç ile Benek”, “Bodurcuk”, “Yeşil Domates Domsi”, “Bebipen”, “Tosbidik ve Despo Dede”, “İmza Perisi” adlı altı masal kitabım ve “Geveze Karga ile Birdenbine Masallar” isimli, ailelere ve eğitimcilere yönelik hazırladığım, psikolojik bir rehber kitabım var. Masal kitaplarım, ODTÜ’de 2013 yılında yayımlanmış olan bir yüksek lisans tezinde, yine bir meslektaşımın çalışmasında değerlendirildi.

Halen İstanbul’da, 2015 yılında kurmuş olduğum, Şebnem Kartal Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde mesleki ve edebiyat alanındaki çalışmalarıma devam etmekteyim. Bir taraftan da, sosyal bilimler alanında okuyan ve çalışan öğrencilere yönelik gönüllü psikoloji eğitimleri veriyorum. Öğrencilerimizle birlikte, Oyun ve Masal Terapisi alanında açtığım bir eğitim programı kapsamında, kurmuş olduğum, Türkiye’nin ilk Masal Terapisi ekibiyle birlikte, bir sivil toplum kuruluşu için çalışmalar yapıyoruz. Psikoloji ve Sosyoloji bilimlerinin tüm topluma yararlılığı konusunda projeler üretiyorum. Bana sebnemkartal@yahoo.com adresinden ve Şebnem Kartal Sosyal Bilimler Enstitüsü facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

ÇOCUK ve YETİŞKİN RESİMLERİNDE NESİLLER ARASI AKTARIMIN İZLERİ

Aile geçmişindeki anı ve deneyimlerin, sonraki nesillere aktarımının çalışılacağı atölyede, katılımcılarla birlikte, 2 resim ve 2 hikâye yorumlanacaktır. Biri 6 yaşında bir çocuğa, diğeri 24 yaşında genç bir kıza ait olan resimlerin katılımcılara neler çağrıştırdığı ve düşündürdüğü üzerine kurgulanan atölye çalışmasının temel amaçları;

- Kuşaklar arası aktarılmış anı miraslarının ruhsallık üzerindeki etkisini çalışmak,

- Katılımcıların, kendilerine ve ötekiyle kurdukları ilişkiye dair farkındalıklarına katkı sağlamak,

- Bu deneyimin psikoterapide, aktarım – karşı aktarım dinamiği ve farklı iletişim süreçlerindeki etkisini yorumlamak,

- “Yüzleşme”, “İnkâr” ve “Yas” kavramlarıyla ilgili, bireysel, kültürel ve toplumsal bakış açıları konusunda beyin fırtınası yapmak,

- Nesiller arası aktarımın çalışılmasında, uğraşı ve sanat terapilerinin etkinliği üzerine katılımcılarla birlikte düşünmek ve tartışmaktır.