Nail Yurdusev

1980 yılında Bandırma’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Bandırma ve İzmir’de tamamladım. 1999 yılında Ege Üniversitesi Makine Bölümü’nü kazandım, yaşam tarzıma uygun olmadığını düşünerek 2002 yılında eğitimime son verdim, aynı yıl daha önce başladığım resim eğitimini almaya devam ettim. Hobi amaçlı aldığım eğitimi, profesyonel bir noktaya taşıdım. 2003 yılında girdiğim özel yetenek sınavında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Tasarım Bölümünü dereceyle kazandım. Halen, özel ilgi alanım içerisinde yer aldığı için merak duyduğum bir alan olan Uluslararası İlişkiler Orta Doğu Araştırmaları (Çanakkale 18 Mart Üniversitesi) bölümünde yüksek lisans yapmaktayım.

Lisans bitirme tezimi sanatın rehabilitasyonda ki yeri ve uygulama alanları üzerine yaptım. Ceza evi süreci geçirmiş ve görme engelli gençlerle tezim için çeşitli çalışmalar içerisinde bulundum. Tez çalışmam için iletişime geçtiğim İstanbul’da çalışma yürüten Otistikler Derneğinin daveti üzerine İsveç –Stockholm’de gerçekleşen (2008) Engelli Eğitmeni Eğitimi Projesine katıldım. Bu projeye bağlı olarak 2012 yılına kadar dernekle birlikte saha çalışmaları yaptık. Engelli sanat atölyeleri kurduk, entegrasyon çalışmalarını yürüttük.

Mezuniyetimle beraber Bandırma’ya geri döndüm. 2009 yılında Ekol Desen Atölyesi adında üniversiteye hazırlık çalışmaları yapacağımız atölyeyi kurduk. Aynı yıl Bandırma Kız Meslek Lisesi Sanat Tasarım Bölümü’nde ücretli öğretmenlik yapmaya başladım ve 5 dönem çalıştım. Eş zamanlı resim eğitmeni olarak Bandırma Halk Eğitim Merkezinde derslere girdim. 2012 yılında tiyatro ve drama unsurlarını da atölyemize dâhil ederek ismimizi Zeytin Sanat Atölyesi olarak değiştirdik. 4 yıllık atölye çalışmamız sonucunda 200’ün üzerinde genç arkadaşımızı üniversiteye gönderdik. İç Mimarlıktan, Endüstriyel Tasarıma, Grafikten, Heykele birçok alana öğrenci kazandıran atölyemiz, Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde ki tüm üniversitelere öğrenci göndermiştir.

Zeytin Sanat Atölyesi’nde 2012-2013 eğitim yılında üniversiteye yönelik desen çalışmalarının yanı sıra okul öncesi 4-5-6 yaş gruplarıyla kil çalışmaları gerçekleştirdik.

Drama unsurlarıyla desteklenen ve okulların müfredat kazanımlarıyla ilişkili yürüttüğümüz seramik-kil atölyeleri Edirne'de çalıştığım Öykü Sanat Merkezi bünyesinde devam etmektedir. 2013 yılında Adalet Bakanlığı Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne bağlı olarak Mahkum ve tutuklulara yönelik resim ve kil atölye çalışmaları gerçekleştirdik. Edirne Halk Eğitim Merkezi'ne bağlı olarak Nisan 2014'ten bu yana Engelli Bireylerle resim ve kil ile uğraş terapileri gerçekleştirmekteyim.

Bana verilecek görev ve sorumluluklarda, biriktirdiğim tecrübe doğrultusunda, eğitimimin gerektirdiği gibi hizmet vereceğime ve çalıştığım kuruma verimli süreçler yaşatacağıma gönülden inanıyorum.

TERRACOTTA, ‘TOPRAKTAN’

Atölye çalışması iki bölümden oluşacaktır. İlk bölümün teması ‘Çizgiden Desene, Desenden Resme’. Her sanat nesnesinin temelinde desen, desenin de temelinde çizgi vardır. Bu, basitten karmaşığa giden yolun tariflemektedir. Uygulamanın bu bölümünde katılımcılar sanat nesnesi yaratma konusunda bir perspektif kazanacaktır. Basit bir kalem ve birkaç boya yardımıyla harikalar yaratmak mümkün!

İkinci bölümün teması ise ‘Terracotta, ‘Topraktan’. Kil (toprak) insan doğasına en yakın ve doğrudan ilişki kurabileceği her yerde bulabileceği doğal bir malzeme olduğundan seçilmiştir. İnsanlık tarihinin en eski zamanlarından bu yana yanından hiç ayırmadığı, çocukluğumuzda da mutlaka karşılaştığımız ve basit şekillendirmelerle yaratıcı süreçlerimizi geliştirmek için bize imkân veren bir materyaldir. Plastitize (kolay şekil verilebilirlik) özelliği ile düşündüğümüz, hayalini kurduğumuz nesneleri yapabilme olanağı verecektir. Uygulama yapmak kolaydır, bir etkinlik sonunda ortaya sonuç çıkarmak mümkün olacağından çalışma yapmak için en doğru araçlardan biridir. Geri dönüşümü olan ve sürekli şekillenebilen bir malzemedir. Bu çalışma; kil ile nasıl çalışılması gerektiği konusunda teknik aktarımları ve yıkım-yapım süreçleriyle ilgili ipuçlarını içermektedir.