Çimen Güldöker

2008 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olan Çimen Güldöker, 2013 yılında başladığı İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Çift ve Aile Terapisi alt dalında tez aşamasındadır. Sanat terapileri, aile terapileri, kadın çalışmaları, toplumsal psikoloji, sivil toplum çalışmaları ve önleyici ruh sağlığı çalışmaları ilgi alanlarıdır. 2010 yılından beri Aura Psikoterapi, Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezi ekibinde yer almakta ve Otistikler Derneği Denetim Kurulu’nda görev yapmaktadır. Aura Psikoterapi, Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezi tarafından Uludağ Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı işbirliği ile yürütülen Sanatla Terapi ve yaratıcılık eğitimin 300 saatlik teorik ve pratik bölümünü tamamlamış, tez yazım aşamasında bulunmaktadır. 2008-2010 yılları arasında Küçükçekmece Belediyesi “Bizim Halk’a Sosyal Kalkınma Programı” bünyesinde kadın ve çocuklarla çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2012’de Avusturya Devlet Bursu ile Kultur Kontakt Austuria bünyesindeki “Grand for Cultural Educators” kapsamında Viyana’da çeşitli atölyelere katılmış ve farklı yaş gruplarıya sanat uygulamaları yapmıştır. 2010-2011 yılları arasında Hollanda Yüksek Eğitim Enstitüsü (NIHA), Sardes ve Internatiıonal Child Development Initiatives (ICDI) tarafından yürütülen Erken Çocukluk Gelişimi Diploma Eğitimi’ni tamamlamış ve birçok ulusal ve uluslar arası projede katılımcı ve yürütücü olarak yer almıştır.

Yer aldığı projelerden bazıları: “Beauty in Unity/Learning to Play Playing to Learn Training – Ommen, Hollanda” (2005); “Social Change Activities, (YOI) – NoviSad, Sırbistan (2005); “Minik Yürekler-İstanbul (2005, Koç Üniversitesi); “Methods, Organisational Structures and Applications in Autism Treatment –Otistikler Derneği / Botkyrka Belediyesi, İsveç (2008);Gençliğin Renkli Yüzü, Küçükçekmece Belediyesi, İstanbul (2009, AB Projesi); Taksim’in Küçük Renkleri – ElimSende Derneği (2011, AB Projesi), Bir Boya Bin Resim – ElimSende Derneği & İcadiye İlköğretim Okulu (2012); Kaynama Noktası, Otistiler Derneği-İstanbul (2012, AB Projesi); IDOCDE ElimSende Derneği –Berlin-Viyana (2013, AB Projesi); El Ele, ElimSende Derneği-İstanbul (2013, Avusturalya Büyük Elçiliği); LOADED, Otistikler Derneği& Gramignia (Reggio Emilia-İtalya –2014, AB Projesi);Dışarıdaki Çocuk TÇYÖV & ElimSende Derneği & TPD & CİST- (2015, AB Projesi); Sınıfta Hayat Var- Aura Psikoterapi Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezi, (İstanbul – 2016, İSOV); REFLEX-ElimSende Derneği, Viyana-İstanbul-Budapeşte-Amsterdam (2016-2019, AB Projesi), ReLOADED- Otistikler Derneği & Gramignia, İstanbul (2016-2017, AB Projesi)

Evim Okulum Elim Sende

ElimSende Kültür Sanat ve Eğitime Destek Derneği, Beyoğlu bölgesinde faaliyet gösteren bir STK olup, ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki çocuklara, gençlere ve ailelerine yönelik sanat sınıfları, atölyeler, sosyal aktiviteler ve projeler yürütmektedir. ElimSende toplumun birçok kesiminden farklı özellikteki grupları ve bireyleri bir araya getirmekle birlikte, ağırlıklı olarak risk altındaki çocuk ve gençlerle çalışmaktadır. Sanatla ve sanatsal üretimle erken tanışıklığın bireysel gelişim üzerinde olumlu etkileri olduğunu savunmakta, sanatın dönüştürücü ve birleştirici yönüyle çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin psikolojik, sosyal ve artistik gelişmelerine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Atölye ve sınıf içerikleri, kurs mantığında değil sanatla terapi teknik ve prensipleri dikkate alınarak kurgulanmakta, çalışmalar koruyucu ruh sağlığı çerçevesinde, çocuk hakları gözetilerek yürütülmektedir. Bu bağlamda, sanat dallarında teknik olarak uzmanlaşma değil, katılımcının yatkın ve motive olduğu sanat branşını kendini ifade aracı olarak kullanabilir olması hedeflenmektedir. Söz konusu hedefe yönelik olarak alanında aktif genç sanatçılarla işbirliği yapılmakta ve sanatçı/eğitmenler düzenli SV almaktadır. Atölye ve sınıfların yanı sıra, sanat keşifleri/gezileri, eğitmen/sanatçı eğitimleri ve aile grupları düzenlenmekte; çeşitli sanat, eğitim ve kültür kurumları ve bağımsız sanatçılarla işbirlikleri yapılmakta, ulusal ve uluslararası projeler yürütülmektedir. Bu sunumda, çoğunlukla Tarlabaşı ve Tophane bölgesinde yaşayan çocuk ve gençlerin yıl boyunca düzenli devam ettikleri (yaratıcı dans, yaratıcı drama, müzik, resim, halk oyunları ve sanat keşifleri) sınıflardan, eğitmen eğitimlerinden, aile çalışmalarından örnek uygulamalar paylaşılacaktır. Paylaşılan örnekler sanatın koruyucu ruh sağlığı işlevi ve toplumsal yaşamdaki yeri çerçevesinde ele alınacaktır.