Bahar Gökler

Prof. Dr. Bahar Gökler 1973 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. 1978 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden psikiyatri uzmanlığını almıştır. Prof. Dr. Bahar Gökler, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları alanında 1985 yılında doçent, 1994 yılında profesör olmuştur.

Prof. Dr. Bahar Gökler, Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği kurucu üyesidir ve Derneğin iki dönem başkanlığını yürütmüştür. Yine, iki dönem Türk Tabipler Birliği Onur Kurulu üyeliği yapmıştır. Kendisi, Avrupa Tıp Uzmanları Birliği Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi / Psikoterapisi Birimi’nin Türkiye temsilciliğini üstlenmiştir.

Prof.Dr. Gökler, 1998 yılında Almanya Überlingen Moreno Enstitüsü ve Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği’nin ortaklaşa düzenlendiği eğitim programını bitirerek “psikodrama terapisti” olmuştur. Bu bağlamda, Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü’nde psikodrama eğiticisi ve grup terapisti olarak çalışmaktadır. Dr. Gökler, Ankara Psikodrama Derneği kurucu üyesi ve başkanıdır. Yine Prof.Dr Bahar Gökler Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanıdır.

Prof. Dr. Bahar Gökler 1996-2005 yılları arasında Tavistock-Portman Kliniği Modeli’ne dayalı psikanalitik grup psikoterapisi eğitimi, yine 1998-2000 yılları arasında Kuramsal/Uygulamalı Psikanalitik Psikoterapi ve Kendilik Psikolojisi eğitimi almıştır. Dolayısıyla, psikanalitik ve psikodinamik yaklaşımlı bir terapisttir.

Prof. Dr. Gökler, 1995-2011 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmüştür. 2011 yılında emekli olan Prof. Dr. Bahar Gökler, çalışmalarını kurmuş olduğu Ardıç Ruh Sağlığı Merkezi’nde sürdürmektedir.

Temel ilgi alanları çocukluk ve ergenlik dönemi ruhsal gelişimsel özellikleri ve bozuklukları, psikanalitik ve psikodinamik yönelimli psikoterapi, kendilik psikolojisi, gelişimsel psikopatolojiler, otizm ve yaygın gelişimsel bozukluklar, duygudurum bozuklukları, aile terapisi, oyun terapisi, çocuk ihmal ve istismarı, grup psikotepileri ve psikodramadır. Bu alanlarda, çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde eğitim, danışmanlık ve süpervizyon çalışmalarını sürdürmektedir.